Prema podacima Centralne banke BiH, ukupni depoziti domaćih institucionalnih sektora u komercijalnim bankama u našoj zemlji na kraju maja 2011. godine iznose 12,58 milijardi KM. Skoro nevjerovatno zvuči podatak da depoziti stanovništva, uprkos lošoj ekonomskoj situaciji u državi, iznose čak 6,65 milijardi KM od toga. Na osnovu tog podatka, evidentno je da građani BiH sve više čuvaju, odnosno štede novac u bankama, a da je trend porasta depozita prisutan. Trend porasta depozita posebno je izražen kod stanovništva. Naime, u odnosu na kraj 2010. godine, depoziti stanovništva povećani su za skoro 170 miliona KM, a u odnosu na maj 2010. godine, za skoro 660 miliona KM. Od ukupnog iznosa depozita stanovništva depoziti po viđenju iznose 2,66 milijardi KM, dok su oročeni depoziti 3,99 milijardi KM.
Prema podacima Centralne banke BiH, ukupni depoziti domaćih institucionalnih sektora u komercijalnim bankama u našoj zemlji na kraju maja 2011. godine iznose 12,58 milijardi KM.
Skoro nevjerovatno zvuči podatak da depoziti stanovništva, uprkos lošoj ekonomskoj situaciji u državi, iznose čak 6,65 milijardi KM od toga.
Na osnovu tog podatka, evidentno je da građani BiH sve više čuvaju, odnosno štede novac u bankama, a da je trend porasta depozita prisutan, potvrđuju nam i u CBBH.
- Trend porasta depozita posebno je izražen kod stanovništva. Naime, u odnosu na kraj 2010. godine, depoziti stanovništva povećani su za skoro 170 miliona KM, a u odnosu na maj 2010. godine, za skoro 660 miliona KM - kazali su nam u Službi za odnose s javnošću Centralne banke BiH.
Od ukupnog iznosa depozita stanovništva, objašnjavaju u toj instituciji, depoziti po viđenju iznose 2,66 milijardi KM, dok su oročeni depoziti 3,99 milijardi KM.
Komentirajući ove podatke, ekonomski stručnjak, prof. dr. Izudin Kešetović ističe da stanovništvo s visokim dohotkom ulaže u banke, jer ne postoji nijedan drugi oblik ulaganja koji donosi kapitalni prinos.
- Ti podaci su indikator da postoji ponuda novca i da se jednim koceptom kreiranja instrumenata finansijskog tržišta, mogu prikupiti značajna finansijska sredstva koja bi mogla ići u sektor privrede - smatra dr. Kešetović.
Na našu konstataciju da i veliki broj građana naše zemlje koji žive u dijaspori, nesumnjivo ima depozite u zemljama u kojima žive, što zajedno sa štednjom u domaćim bankama čini ogroman finansijski potencijal, Kešetović objašnjava da bi u ovom momentu bilo dobro da se u BiH uspostavi pozitivna politička klima, da se razvije segment finansijskog tržišta te da vlast "osjeti" razvojene projekte i potakne sektor privrede.
Prema njegovim riječima, pojedinim instrumentarijima poboljšala bi se cirkulacija novčanih sredstava, što bi pokrenulo i privredni razvoj.